Magyar-szerb háború és etnikai atrocitások az 1848-1849-es forradalom alatt
írta: Hermann Róbert
Az ezekről a konfliktusokról írt összefoglalót lásd itt
1848.06.22. Szenttamás
Szerb felkelők sok száz magyar civilt mészárolnak le.
1848. június 22-én a Bács megyei Szenttamáson a helyi és környékbeli szerb felkelők tettlegesen bántalmazták a magyar lakosokat, rablásokat és egyéb erőszakos cselekményeket követtek el. Július 14-én a magyar hadsereg ostromát a szerbek visszaverték. A roham alatt és után a védők a helyi magyar polgárok nagy részét lemészárolták. Az áldozatok száma akár több ezer is lehet.
1848.06.26. Újvidék
Magyar-szerb összecsapások.
Június végén Csernovits Péter királyi biztos rendeletére képviselőválasztást tartottak Újvidéken. Eközben összetűzésre került sor a város magyar és szerb lakosai, illetve az utóbbiak segítségére siető szerbiai önkéntesek (szerviánusok) között. A harcoknak három magyar és egy szerb halottja volt.
1848.07.06. Vlajkovec
A szerb lakosság és az önkéntesek megölnek két magyart, a magyar nemzetőrök visszavágnak.
1848. július 6-án Vlajkovecen a helyi szerb lakosság a határőrök és szerviánok segítségével feldúlta a magyarok házait és két embert halálra kínzott. Két nap múlva a verseci magyar nemzetőrök visszafoglalták a települést. Több embert elfogtak, kettőt főbe lőttek.
1848.07.16-17. Földvár
A települést elfoglaló szerbek legyilkolják a magyar, német és zsidó lakosság nagy részét.
1848. július 16-áról 17-ére virradó éjjel a szerb felkelők megtámadták Földvárt. A magyar és cs. kir. csapatok visszaverték a támadást, majd Bechtold altábornagy utasítására kiürítették a települést. A szerbek a hátramaradó magyar, német és zsidó lakosság nagy részét legyilkolták.
1848.07.23. Uzdin
Szerb felkelők felégetnek egy román falut.
1848. július 23-án a perlaszi szerb fölkelők megrohanták és felégették a román lakosságú Uzdin községet.
1848.08.23-08.30. Fehértemplom
A települést védő magyar csapatok kivégeznek egy szerb pópát és több felkelőt.
1848. augusztus 23-án Stevan Knićanin ezredes csapatai megtámadták Fehértemplomot, de a 9. honvédzászlóalj visszaverte a támadást. A magyarok 6, a szerbek 20 embert, illetve 1 löveget veszítettek. A védők foglyul ejtettek és agyonlőttek egy szerb pópát és több határőrt. Egy hét múlva Knićanin újabb támadást intézett Fehértemplom ellen, de a 9. zászlóalj és a városi nemzetőrség ismét sikeresen állt ellen. A Blomberg ezredes vezette cs. kir. csapatok nem avatkoztak be a küzdelembe. A foglyul ejtett szerb felkelőket kivégezték.
1848.10.15. Szeged
A hiszterizált magyar lakosság több szegedi szerbet meggyilkol.
1848. október 15-én Szegeden a lakosság körében tömeghisztéria támadt, mert egy közeledő ökörcsordát szerb csapatnak véltek. A magyarok megrohanták a szegedi szerbeket, és közülük többeket lemészároltak. Az atrocitásnak a honvédek vetettek véget. Hasonló mészárlásra került sor Szőregen is.
1848.11.09. Strázsa
Magyar alakulatok szerb foglyokat ölnek és civileket bántalmaznak.
1848. november 9-án Damjanich János alezredes bevette a Bessarabić cs. kir. főhadnagy parancsnoksága alatti Strázsát (Táborfalva, Lagersdorf). A 9. honvédzászlóalj egyik tisztjének parancsára több hadifogságba esett szerb határőrt agyonlőttek, egy hatvan főből álló felkelőcsapatot egy csűrben elevenen elégettek. A támadásban részt vevő székely határőrök és a 9. honvédzászlóalj katonáinak egy része a Karas folyó felé menekülő szerb nőket és gyerekeket szuronnyal lökdösték a vízbe.
1848.11.17. Ezeres.
Rózsa Sándor csapata lemészárol három tucat szerb és román lakost.
1848. november 17-én Rózsa Sándor csapata Asbóth Lajos utasítására a román és szerb lakosságú Ezeres község (Krassó vm.) lefegyverzésére indult, de a parancs ellenére feldúlta a falut, és 36 embert megölt.
1848.12.15. Jarkovác.
Egy szerb támadásra válaszul a magyar csapatok agyonlövik foglyaikat és a felfegyverzett szerb civileket.
1848. december 15-én Damjanich János ezredes Jarkovácon beszállásolt csapatait a hajnali órákban a helyi lakosság, Supljikać és Knićanin szerb csapatai megtámadták. Damjanich kiszorította a faluból az ellenséget, majd felégette a települést. A foglyul ejtett támadókat és fegyverrel a kézben elfogott polgári lakosokat a helyszínen agyonlőtték.
1849.02.01-03. Zenta
Szerb csapatok magyarellenes tömeggyilkossága.
Magyar provokációkat (követek meglincselése) követően 1849. február elején a szerb csapatok elfoglalták Zentát és tömegesen mészárolták le a magyar fegyvereseket, majd pedig a helyi magyar lakosokat. Az első három napban, valamint a szerb csapatok elvonulása után is folytatódó gyilkolás áldozatainak száma becslések szerint 2000-2800 főre rúgott.
Helyszínek listája:
Ezeres (Ezeriş, Románia)
Fehértemplom Bela Crkva, Szerbia)
Földvár (Bačko Gradište, Szerbia)
Jarkovác
Nagykikinda Кикинда / Kikinda
Óbecse (Bečej, Szerbia)
Strázsa (Straža, Szerbia)
Szeged
Szenttamás (ma: Srbobran, Szerbia)
Szőreg (ma: Szeged)
Újvidék (Novi Sad, Serbia)
Uzdin (Uzdin, Szerbia)
Vlajkovec
Zenta
A bibliográfiát és a rövidítések listáját lásd itt.
Keresés
Tananyag ajánló
Holokauszttagadás
"Mindent örökítsetek meg, szedjétek össze a filmeket, szedjétek össze a tanúkat, mert egyszer eljön majd a nap, amikor feláll valami rohadék, és azt mondja, hogy mindez meg sem történt." Állítólag ezt mondta Eisenhower tábornok, miután a saját szemével látta, hogy mit műveltek a nácik a táborokban. A nyugati szövetséges haderők főparancsnoka, a későbbi amerikai elnök jóslata hamarabb beigazolódott, mint gondolta volna. A holokauszttagadók főbb állításai az elmúlt 20 évben már alig változtak. A következőkben a megvizsgáljuk leggyakoribb téziseiket és a történettudomány által használt források - eredeti n [...]
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.